15 Ocak 2014 Çarşamba

0

Yedeklerin Yedeğini Yedeklemek

Yine evliliğimin ilk aylarının acemilik hallerinden bahsedeceğim sizlere. Ev geçindirmenin ana kalemlerinden birisi de market alışverişi yapmak, yapabilmek... Nasıl market alışverişi yapılır? Hiçbir fikrim yoktu... Market Alışverişi yazımda bahsettiğim liste olayını tam zamanında, dibe batmadan önce çözmüşüm. Listeme göre kuzu kuzu alışverişimi yapıyorum. Ta ki ilk evimizden taşınıp, yeni evimize gelme aşamasına kadar!

Malumunuz ki ev taşıma zamanları, güzel bir temizlik zamanıdır. Biz bu tecrübeyi biraz erken yaşamış olsak da (evliliğimizin 10.ayında taşındık) evde ne çok çöp ve kullanılmayan şey biriktirdiğimizi farkettik. Hele ki mutfak kolilerini toplarken... İki kişilik yeni evli ve her gün çalışan bir çiftin mutfağında neden 30 paket hazır çorba olabilir ki! Yahut da kekin bile ayda bir defa yapıldığı bir mutfakta neden 25 paket kabartma tozu ve 35 paket vanilya olabilir ki! Tamamen "Aman bitmesin, biterse de yedeği olsun" mantığındaki psikopat ve yeni evli birinin mutfağında olabilir :)

* Fotoğraflar alışveriş çılgınlığının merkezi olan ABD'den. Türkiye'den de aradım ama böyle efsanelerini bulamadım :)
Evdeki diğer hiçbir odada böyle bir istifleme yapmamış olmama rağmen, nedense mutfakta "yedeklerin yedeği"ni yedeklemişim. Taşınma sırasında erkenden bu sorunumu farketmem çok iyi oldu aslında. Yeni evimize taşındığımızda derhal market alışverişi alışkanlıklarımı yeniden değiştirdim, tarihleri geçmeden de hemen mevcutlarımı tükettim. Bundan sonra da sadece ihtiyacım olduğu kadar malzeme alıyorum, yedek işine bulaşmıyorum hiç :)


Bu konunun farklı bir boyutu olan ve sadece market alışverişi ile sınırlı kalmayan "Evdeki her şeyi biriktirme ve yedekleme" durumunu sizlere başka bir yazımda kaleme almaya karar verdim. Malumunuz ki mutfak istifçiliğinden daha eğlenceli ve uzun bir konu olacak :))


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

back to top